Skip to content

5 Nevis DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$122,990
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block1318
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,236
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
32%
Improvement Value:$125,100
68%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+0.2%
2024$6,144-0.4%
2023$6,169+1.8%
2022$6,057+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,990

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6871, Page 50772

Property Built

Built

Year Built: 2001