Skip to content

1 Madison AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block1401
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,696
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
26%
Improvement Value:$110,700
74%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+0.2%
2024$5,009-0.4%
2023$5,030+1.8%
2022$4,938+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,000

To:

DeedBook 15233, Page 25718

Property Sale

Sale
$107,000

To:

DeedBook 5725, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960