Skip to content

314 Heggen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Dec 29, 2008

Property Information

Block1439
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$24,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$818+0.1%
2024$817-0.4%
2023$820+1.8%
2022$805+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

DeedBook 12931, Page 448