Skip to content

304 Heggen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block1439
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
34%
Improvement Value:$70,700
66%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,589+0.2%
2024$3,582-0.4%
2023$3,597+1.8%
2022$3,532+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft800DeedBook 7285, Page 75765

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6531, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1950