Skip to content

39 Crestwood CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$153,985
Last Sale Date
Nov 26, 2001

Property Information

Block1446
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,776
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
18%
Improvement Value:$161,300
82%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614+0.2%
2024$6,602-0.4%
2023$6,630+1.8%
2022$6,510+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$153,985

To:

Sq Ft1,776DeedBook 7101, Page 44532

Property Built

Built

Year Built: 2001