Skip to content

2319 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block1505
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,432
Acreage4.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
32%
Improvement Value:$126,100
68%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+2.4%
2024$6,070-0.4%
2023$6,095+1.8%
2022$5,985+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 15513, Page 48393

Property Sale

Sale
$184,900

To:

DeedBook 13474, Page 51258

Property Built

Built

Year Built: 1960