Skip to content

2331 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$231,600
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block1505
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage2,182
Acreage6.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
27%
Improvement Value:$188,100
73%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+0.2%
2024$8,571-0.4%
2023$8,607+1.8%
2022$8,451+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$231,600

To:

Sq Ft2,182DeedBook 7607, Page 30663

Property Built

Built

Year Built: 2003