Skip to content

2321 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2007

Property Information

Block1505
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,495
Acreage2.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
23%
Improvement Value:$137,000
77%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+0.2%
2024$5,956-0.4%
2023$5,981+1.8%
2022$5,872+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6705, Page 51

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6598, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1999