Skip to content

6037 Delilah RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block1508
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,300
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
45%
Improvement Value:$121,500
55%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,409+27.1%
2024$5,829-0.4%
2023$5,853+1.8%
2022$5,747+10.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 14265, Page 36814

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 12525, Page 3724

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12444, Page 97995

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 7046, Page 23577

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 6195, Page 312

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5263, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1977