Skip to content

33 Ravenwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block1511
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
19%
Improvement Value:$167,500
81%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+0.2%
2024$6,964-0.4%
2023$6,993+1.8%
2022$6,866+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,900

To:

DeedBook 7377, Page 20015

Property Sale

Sale
$1,478,777

To:

DeedBook 7163, Page 21516

Property Built

Built

Year Built: 2002