Skip to content

7 Ravenwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block1511
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
23%
Improvement Value:$136,600
77%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+0.2%
2024$5,956-0.4%
2023$5,981+8.4%
2022$5,516+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 12637, Page 57747

Property Sale

Sale
$187,870
DeedBook 7447, Page 41355

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,478,777
DeedBook 7163, Page 21516