Skip to content

600 Scarborough DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 1997

Property Information

Block1602
Lot56
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
10%
Improvement Value:$1,900,400
90%
Total Assessment$2,118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,038+0.2%
2024$70,911-0.4%
2023$71,207+1.8%
2022$69,915+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$503,329
DeedBook 5639, Page 116