Skip to content

6051 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2019
Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block1602
Lot50
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,760
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$451,300
38%
Improvement Value:$739,800
62%
Total Assessment$1,191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,137+0.2%
2024$15,110-0.4%
2023$15,173+1.8%
2022$14,897-61.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 15024, Page 35089

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 7239, Page 56242

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 5406, Page 137