Skip to content

406 Gravel Bend RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block1607
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
18%
Improvement Value:$230,300
82%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,888+0.2%
2024$8,872-0.4%
2023$8,909+1.8%
2022$8,748+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,960DeedBook 15328, Page 32826Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$192,000

To:

DeedBook 5821, Page 258

Property Sale

Sale
$194,015

To:

DeedBook 51126, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1990