Skip to content

908 Scarborough DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block1607
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
21%
Improvement Value:$189,300
79%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+0.2%
2024$8,055-0.4%
2023$8,089+1.8%
2022$7,942+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 2004, Page 883

Property Sale

Sale
$152,063
DeedBook 5325, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,240,000
DeedBook 5016, Page 116