Skip to content

906 Scarborough DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block1607
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,560
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
18%
Improvement Value:$225,700
82%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+0.2%
2024$8,511-0.4%
2023$8,546+1.8%
2022$8,391+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$437,000

To:

DeedBook 15655, Page 41192

Property Sale

Sale
$269,900

To:

DeedBook 13273, Page 18774

Property Sale

Sale
$173,785

To:

DeedBook 5372, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,240,000

To:

DeedBook 5016, Page 116