Skip to content

131 Treetop LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block1609
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,496
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
20%
Improvement Value:$208,700
80%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+0.2%
2024$8,685-0.4%
2023$8,721+1.8%
2022$8,563+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 14687, Page 53700

Property Sale

Sale
$190,710

To:

DeedBook 5768, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1994