Skip to content

714 Scarborough DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Aug 2, 2001

Property Information

Block1603
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,280
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
22%
Improvement Value:$183,700
78%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,868+0.2%
2024$7,854-0.4%
2023$7,887+1.8%
2022$7,744+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$173,500

To:

Sq Ft2,280DeedBook 7030, Page 17640

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 6501, Page 55

Property Sale

Sale
$155,225
DeedBook 5090, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1989