Skip to content

212 Salem StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block1614
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,304
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
22%
Improvement Value:$169,500
78%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,278+0.2%
2024$7,265-0.4%
2023$7,296+1.8%
2022$7,163+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 6385, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1998