Skip to content

214 Salem StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$173,985
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block1614
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
23%
Improvement Value:$155,000
77%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,792+0.2%
2024$6,780-0.4%
2023$6,808+1.8%
2022$6,685+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$173,985

To:

Sq Ft1,816DeedBook 7563, Page 5636

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,302,000
DeedBook 7331, Page 97481