Skip to content

6125 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999
Commercial

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block1702
Lot110
QualifierC0001
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
15%
Improvement Value:$2,649,400
85%
Total Assessment$3,129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,960+0.2%
2024$104,772-0.4%
2023$105,210+1.8%
2022$103,301+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000

To:

DeedBook 14225, Page 20929

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 6883, Page 55209

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6296, Page 178