Skip to content

3037 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block1702
Lot118
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,582
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
22%
Improvement Value:$161,800
78%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,846+0.2%
2024$5,836-0.4%
2023$5,860+1.8%
2022$5,754+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 15568, Page 13325

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 14407, Page 18298Recorded4/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1983