Skip to content

105 Independence TrailEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block1702
Lot184
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$98,700
62%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,323+0.2%
2024$5,313-0.4%
2023$5,335+1.8%
2022$5,239+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 12099, Page 82032

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7682, Page 20177

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 7189, Page 34007

Property Sale

Sale
$119,965
DeedBook 5685, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1994