Skip to content

3056 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block1703
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,044
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
22%
Improvement Value:$191,000
78%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,170+0.2%
2024$8,156-0.4%
2023$8,190+1.8%
2022$8,041+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$228,500

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 13917, Page 35565Recorded6/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$129,000

To:

DeedBook 11999, Page 40055