Skip to content

3 Tradition CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Date
Feb 4, 2013

Property Information

Block1707
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,058
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
22%
Improvement Value:$183,300
78%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+0.2%
2024$7,885-0.4%
2023$7,918+1.8%
2022$7,774+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$251,490
DeedBook 13173, Page 44161

Property Built

Built

Year Built: 2010