Skip to content

5 Plymouth TerraceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2023

Property Information

Block1705
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$94,600
61%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,185+0.2%
2024$5,176-0.4%
2023$5,198+1.8%
2022$5,103+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$159,500

To:

DeedBook 14453, Page 35177

Property Sale

Sale
$178,000

To:

DeedBook 13123, Page 17299

Property Sale

Sale
$153,000

To:

DeedBook 7646, Page 1733

Property Sale

Sale
$114,000

To:

DeedBook 6461, Page 36

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$113,300
DeedBook 5577, Page 15