Skip to content

211 Martin L.King Ave.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2010

Property Information

Block2723
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,144
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
32%
Improvement Value:$95,200
68%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,696+0.2%
2024$4,687-0.4%
2023$4,707+1.8%
2022$4,621+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 6432, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$5,250
DeedBook 5503, Page 184