Skip to content

21 Tradition CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$334,990
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block1707
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,906
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
23%
Improvement Value:$175,000
77%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583+3.5%
2024$7,329-0.4%
2023$7,359+1.8%
2022$7,226+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$334,990

To:

DeedBook 15398, Page 9763

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 15343, Page 61094Recorded11/15/2022

Property Sale

Sale
$226,990

To:

DeedBook 13168, Page 41639

Property Built

Built

Year Built: 2010