Skip to content

3025 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$346,900
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block1807
Lot58
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,200
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
20%
Improvement Value:$140,400
80%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+33.6%
2024$4,423-0.4%
2023$4,441+1.8%
2022$4,361+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$346,900

To:

Sq Ft1,200DeedBook 15549, Page 6751

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,200DeedBook 15362, Page 67369Recorded12/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975