Skip to content

209 Harvard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$376,460
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block1813
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
18%
Improvement Value:$205,800
82%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,395+0.2%
2024$8,380-0.4%
2023$8,415+1.8%
2022$8,262+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$376,460

To:

Sq Ft2,266DeedBook 12541, Page 11325

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 12466, Page 7547

Property Built

Built

Year Built: 2006