Skip to content

201 Harvard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block1813
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
17%
Improvement Value:$231,900
83%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+0.2%
2024$9,304-0.4%
2023$9,343+11.0%
2022$8,418+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft2,446DeedBook 14956, Page 12696

Property Sale

Sale
$296,719
DeedBook 12568, Page 24440

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 12466, Page 7545