Skip to content

122 Franklin AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block1901
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SLG2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,353
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
23%
Improvement Value:$115,100
77%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+0.2%
2024$5,005-0.4%
2023$5,026+1.8%
2022$4,935+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6462, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1986