Skip to content

118 Franklin AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1901
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class52
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage624
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
54%
Improvement Value:$28,800
46%
Total Assessment$62,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,093+0.2%
2024$2,089+13.1%
2023$1,848+2.1%
2022$1,810+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft624DeedBook 15246, Page 29756

Property Built

Built

Year Built: 1977