Skip to content

109 Jefferson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2000

Property Information

Block1914
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF2G/1SF
Dwellings2
ZoningRG2
Sq Footage2,557
Acreage4.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,400
26%
Improvement Value:$188,200
74%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+0.2%
2024$8,524-0.4%
2023$8,560+1.8%
2022$8,404+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925