Skip to content

3059 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Date
Feb 21, 2008

Property Information

Block1917
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
31%
Improvement Value:$101,400
69%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,934+0.2%
2024$4,925-0.4%
2023$4,946+1.8%
2022$4,856+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 6998, Page 5228

Property Built

Built

Year Built: 1966