Skip to content

3055 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block1916
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
39%
Improvement Value:$72,200
61%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,954+0.2%
2024$3,947-0.4%
2023$3,964+1.8%
2022$3,892+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 14336, Page 62345

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 13420, Page 24762

Property Built

Built

Year Built: 1966