Skip to content

506 Jefferson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block2014
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
21%
Improvement Value:$171,500
79%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+0.2%
2024$7,272-0.4%
2023$7,302+1.8%
2022$7,170+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$334,000

To:

DeedBook 15296, Page 45623

Property Sale

Sale
$279,086

To:

DeedBook 12832, Page 37542

Property Built

Built

Year Built: 2008