Skip to content

122 West Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$284,235
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block2014
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
19%
Improvement Value:$193,000
81%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+0.2%
2024$8,022-0.4%
2023$8,055+1.8%
2022$7,909+2.8%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-003928-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$284,235

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12710, Page 91758

Property Built

Built

Year Built: 2007