Skip to content

6827 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2000

Property Information

Block2103
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,550
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
33%
Improvement Value:$76,400
67%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,830+0.2%
2024$3,823-0.4%
2023$3,839+1.8%
2022$3,770+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955