Skip to content

107 Wilberforce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block2103
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
31%
Improvement Value:$58,500
69%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,844+1.6%
2024$2,799-0.4%
2023$2,811+1.8%
2022$2,760+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft960DeedBook 15521, Page 51088

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 14562, Page 8204

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 13737, Page 19734Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$12,761

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 13697, Page 77631Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$52,500

To:

Sq Ft960DeedBook 5196, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1950