Skip to content

404 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block2118
Lot15
QualifierC0404
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,500
10%
Improvement Value:$99,600
90%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,925+0.2%
2024$2,919-0.4%
2023$2,932+1.8%
2022$2,878+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft800DeedBook 15650, Page 39747

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft800DeedBook 14944, Page 8737Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 14318, Page 55982Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft800DeedBook 13675, Page 67522

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft800DeedBook 12151, Page 4453

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft800DeedBook 6214, Page 236

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5635, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1989