Skip to content

6811 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block2118
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description4S-MOTEL
Dwellings1
ZoningRCD
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,000,000
40%
Improvement Value:$3,000,000
60%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$167,700+0.2%
2024$167,400-0.4%
2023$168,100+1.8%
2022$165,050+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,100,000

To:

DeedBook 5475, Page 151