Skip to content

453 London Court IiEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block2118
Lot15
QualifierC0453
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
10%
Improvement Value:$95,200
90%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,528+0.2%
2024$3,522-0.4%
2023$3,537+1.8%
2022$3,473+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft891DeedBook 15700, Page 3679

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 14185, Page 2466Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft891DeedBook 12663, Page 69752

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft891DeedBook 11989, Page 35928

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft891

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft891DeedBook 7320, Page 91861

Property Sale

Sale
$77,400
DeedBook 7002, Page 6877

Property Built

Built

Year Built: 2001