Skip to content

55 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0055
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
16%
Improvement Value:$65,600
84%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,619+0.2%
2024$2,615-0.4%
2023$2,626+1.8%
2022$2,578+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft944DeedBook 15445, Page 26068Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft944DeedBook 15445, Page 26068

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 14187, Page 3384Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 13484, Page 55959

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 12324, Page 43384

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 6552, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1987