Skip to content

87 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0087
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
20%
Improvement Value:$50,000
80%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,096+0.2%
2024$2,093-0.4%
2023$2,101+1.8%
2022$2,063+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$149,500

To:

Sq Ft944DeedBook 15238, Page 27267

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 13439, Page 34675

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12057, Page 65067

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 6986, Page 99113

Property Built

Built

Year Built: 1987