Skip to content

83 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0083
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
13%
Improvement Value:$82,300
87%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,180+15.5%
2024$2,752-0.4%
2023$2,764+1.8%
2022$2,713+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft944DeedBook 15609, Page 26828

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft944DeedBook 14706, Page 60332Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft944DeedBook 7680, Page 19185

Property Built

Built

Year Built: 1987