Skip to content

190 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0190
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
15%
Improvement Value:$70,600
85%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,787+0.2%
2024$2,782-0.4%
2023$2,794+1.8%
2022$2,743+2.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft944DeedBook 15563, Page 11756

Property Sale

Sale
$60,500

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 14275, Page 40348Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 14225, Page 20844Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft944DeedBook 12970, Page 23085

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 11941, Page 13582

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 7083, Page 36604

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 6344, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1987