Skip to content

12a Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 2, 1997

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC012A
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage719
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
21%
Improvement Value:$47,500
79%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,012+0.2%
2024$2,009-0.4%
2023$2,017+1.8%
2022$1,981+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft719DeedBook 6227, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1970