Skip to content

3022 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$8,880,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block2203
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class---
Description4S-HOTEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,262,500
14%
Improvement Value:$8,007,400
86%
Total Assessment$9,269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$310,912+0.2%
2024$310,356-0.4%
2023$311,654+1.8%
2022$305,999+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$8,880,000

To:

DeedBook 15701, Page 4015

Property Sale

Sale
$17,157,000

From:

To:

DeedBook 14279, Page 41752Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$13,737,751

To:

DeedBook 13230, Page 72060

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 12278, Page 21072