Skip to content

75b Oxford VillageEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block2203
Lot23
QualifierC075B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage773
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
16%
Improvement Value:$53,400
84%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,126+0.5%
2024$2,116-0.4%
2023$2,125+1.8%
2022$2,086+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$119,500

To:

Sq Ft773DeedBook 15821, Page 42089

Property Sale

Sale
$101,000

To:

Sq Ft773DeedBook 12160, Page 7869

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 6602, Page 99

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 6402, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1970